5. ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Ημέρα διεξαγωγής και ώρα διεξαγωγής: : Τρίτη ή Παρασκευή 13.15-14.45
Τόπος διεξαγωγής: Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας
Οι τάξεις που απευθύνεται ο όμιλος: Α΄ Β΄ Γ΄ Γυμνασίου
Αν σου αρέσει ο θαυμαστός κόσμος του Διαδικτύου τότε δεν έχεις παρά να γίνεις ενεργό μέλος του και να μάθεις πώς να το χρησιμοποιείς σωστά. Έλα μαζί μας για να γίνεις κι εσύ ένας δημιουργός ψηφιακού υλικού. Τι σημαίνει αυτό; Θα μάθεις…
• Να χρησιμοποιείς συνεργατικά περιβάλλοντα.
• Να χρησιμοποιείς εργαλεία δημιουργικής έκφρασης (κόμικ, αφίσες κλπ.)
• Να φτιάχνεις τα δικά σου ψηφιακά εκπαιδευτικά παιχνίδια.
• Να δημιουργείς και να επεξεργάζεσαι τα δικά σου βίντεο και podcasts.
• Να δημιουργείς βίντεο μαθήματα.
• Να αξιοποιείς εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας (augmented reality).
Όλα όσα δημιουργήσεις θα τα δημοσιεύσεις στο προσωπικό σου online portfolio.
Ο Όμιλος Πληροφορικής απευθύνεται στους μαθητές της Α΄, Β΄και Γ΄ Γυμνασίου. Σκοπός του ομίλου είναι η ενίσχυση των ψηφιακών ικανοτήτων των μαθητών και σύνδεσή τους με τις κομβικές δεξιότητες του 21ου αιώνα (κριτική ικανότητα, επικοινωνία ιδεών, συνεργασία, δημιουργική σκέψη, αυτορρύθμιση της μάθησης, καινοτομία κ.α.). Μέσα από οργανωμένες δραστηριότητες επιδιώκεται η ανάπτυξη ικανοτήτων ψηφιακού γραμματισμού (Digital literacy) όπως εξοικείωση και χρήση ψηφιακών τεχνολογιών και των εφαρμογών τους με σκοπό την επίλυση πρακτικών προβλημάτων, την αύξηση της παραγωγικότητας τους, και της δημιουργικής έκφρασης στο πλαίσιο αυθεντικών προβλημάτων. Οι σημερινοί μαθητές/τριες θα πρέπει να προετοιμάζονται, ώστε να είναι κριτικοί χρήστες των υπηρεσιών του Διαδικτύου, να είναι πληροφοριακά εγγράμματοι και να μετέχουν στις διεργασίες μέσω του Διαδικτύου ως ενεργοί πολίτες (Digital Citizenship).

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ