7ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΜΙΛΩΝ & ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των Ομίλων Καινοτομίας και Δημιουργικότητας, κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, οι εκπαιδευτικοί του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας, δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές μας και σε μαθητές κοντινών σχολείων να ασχοληθούν με γνωστικά αντικείμενα και θεματικές ενότητες που ταυτίζονται με τα ενδιαφέροντά τους, να ανιχνεύσουν και αναδείξουν τις ιδιαίτερες κλίσεις τους.
Στο πλαίσιο αυτό οι Όμιλοι σχεδιάστηκαν με στόχο:

• να βοηθήσουν τον μαθητή να ανακαλύψει και να αναπτύξει δεξιότητες απαραίτητες για τη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας,
• να εμπλουτίσουν το προφίλ του μαθητή και να συμβάλλουν στη μετέπειτα ακαδημαϊκή και επαγγελματική του πορεία.

Απαραίτητη προϋπόθεση η κατάθεση σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης από τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών μέχρι την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, στον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/WmUfqP6DsKjsVGp26

H διαδικασία θα ολοκληρωθεί με την επιλογή των μαθητών/μαθητριών κατόπιν κλήρωσης και ισοκατανομή ανάμεσα σε αγόρια και κορίτσια, την Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2022 οπότε και θα αναρτηθεί η σχετική λίστα στην ιστοσελίδα του Σχολείου.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2022

Το Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας ανακοινώνει τη λειτουργία Ομίλων Δημιουργικότητας και Καινοτομίας κατά το σχολικό έτος 2021-2022.

Οι Όμιλοι αποτελούν μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές μας να ασχοληθούν με γνωστικά αντικείμενα και θεματικές ενότητες, που ταυτίζονται με τα ενδιαφέροντά τους ή ανιχνεύουν και αναδεικνύουν τις ιδιαίτερες κλίσεις τους.

Στο πλαίσιο αυτό, οι Όμιλοι σχεδιάστηκαν με στόχο:

Καλούνται οι  μαθητές του Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας, καθώς και των κοντινών σχολικών μονάδων να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση συμμετοχής μέχρι την Τετάρτη  29 Σεπτεμβρίου 2021. Υπενθυμίζεται πως κάθε μαθητής μπορεί να παρακολουθήσει μέχρι δύο (2) ομίλους. Η φόρμα υποβολής αίτησης επιτρέπει την επιλογή μέχρι τριών (3) ομίλων από τους οποίους οι μαθητές θα παρακολουθήσουν μέχρι δύο (2) κατά σειρά προτεραιότητας εφόσον είναι δυνατόν.

Παρακαλούμε, σημειώστε πως ο τρόπος λειτουργίας και η εγγραφή μαθητών από άλλες σχολικές μονάδες θα εξαρτηθεί από τον τελικό αριθμό ενδιαφερόμενων μαθητών και τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα

Διαδικασία δήλωσης και συμμετοχής:

• Παρουσίαση Ομίλων: Οι μαθητές παρακολουθούν ενημέρωση από τους υπευθύνους των Ομίλων για το περιεχόμενο και τους στόχους κάθε Ομίλου.
  • Δήλωση συμμετοχής: Οι γονείς ενημερώνονται σχετικά με τις επιλογές των Ομίλων και συμπληρώνουν την δήλωση, σημειώνοντας την 1η, 2η και 3η προτίμηση των μαθητών.

Ο ανώτατος αριθμός συμμετεχόντων ανά Όμιλο είναι είκοσι (20). Ως εκ τούτου, αν οι ενδιαφερόμενοι μαθητές για έναν Όμιλο υπερβούν τον αριθμό αυτό, θα ληφθεί υπόψη η σειρά προτεραιότητας της δήλωσης. Σε κάθε περίπτωση, η τελική σύνθεση κάθε ομάδας συμμετεχόντων οριστικοποιείται κατόπιν έγκρισης της Διεύθυνσης του σχολείου.

Αρχή φόρμας

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 θα λειτουργήσουν εννέα (9) Όμιλοι Δημιουργικότητας και Καινοτομίας στο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας και τέσσερα (4) τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Οι μαθητές μπορούν να παρακολουθήσουν μέχρι δύο (2) ομίλους εβδομαδιαίως και ενθαρρύνονται να δηλώσουν τρεις (3) εναλλακτικές επιλογές κατά σειρά προτίμησης, καθώς η υλοποίηση των ομίλων εξαρτάται από ποικίλους παράγοντες.

Οι μέρες και οι ώρες υλοποίησης των ομίλων, είναι προτεινόμενες.

Θα οριστικοποιηθούν σε συνεννόηση με τους μαθητές.

Δείτε τους Ομίλους

1. Ενισχυτική Διδασκαλία Μαθηματικών
Τα μαθηματικά ως μια δημιουργική απασχόληση

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κοντογόνη Παναγιώτα ΠΕ03 Ημέρα διεξαγωγής: Δευτέρα 13:30-14.15 Τόπος διεξαγωγής: 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας Τάξη που απευθύνεται ο όμιλος: Α΄, Β΄ Γυμνασίου Αγαπητοί γονείς,

2. Ενισχυτική Διδασκαλία των Μαθηματικών
Τα μαθηματικά ως μια δημιουργική απασχόληση.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κωτσιάκη Μαρία ΠΕ03 Ημέρα διεξαγωγής: Δευτέρα 13:30-14.15 Τόπος διεξαγωγής: 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας Τάξη που απευθύνεται ο όμιλος: Β΄, Γ΄ Γυμνασίου Στο σχολείο

3. Ενισχυτική Διδασκαλία Φυσικής Β γυμνασίου

Ενισχυτική Διδασκαλία Φυσικής Β’ γυμνασίου Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σδούκου Βασιλική ΠΕ04.01 Μέγιστος αριθμός μαθητών: 15 Ημέρα διεξαγωγής: Δευτέρα 13:30-14.15 Τόπος διεξαγωγής: Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας Τάξη που

7. Όμιλος ΙΣΤΟΡΙΑΣ