6. ΟΜΙΛΟΣ GRAFFITI

ΗΜΕΡΑ

ΟΜΙΛΟΣ «Ο τοίχος έχει τη δική του ιστορία : μαθαίνουμε, δημιουργούμε, graffitάρουμε!»
«Ξέρεις τι είναι να ξυπνάς το πρωί και ο γκρίζος τοίχος απέναντί σου να έχει χαθεί, να έχει γίνει σκέτο χρώμα; Νιώθεις…Το graffiti δεν είναι μόνο χρώμα, είναι λόγος και στάση ζωής. Όταν βάφεις έναν γκρίζο τοίχο που τον θέλουν γκρίζο, κάνεις μια δήλωση»…

Τα πιο πάνω λόγια, όπως αποτυπώθηκαν στο βιβλίο του συγγραφέα Κυριάκου Ιωσηφίδη με τίτλο «Το graffiti στην Ελλάδα το χρώμα της πόλης», περιγράφουν με απόλυτη πιστότητα τις απόψεις της γενιάς των γκραφιτάδων, των ανθρώπων, δηλαδή, που ζωγραφίζουν με σπρέι και απίστευτη καλλιτεχνία και φαντασία τοίχους, σχολεία, προσόψεις κτιρίων μέχρι και βαγόνια τρένων. Γι΄ άλλους, το graffiti αποτελεί απλά μέρος της κουλτούρας hip hop μιας και πρωτοεμφανίστηκε την ίδια περίοδο και στα ίδια μέρη που αναπτύχθηκε το κίνημα του hip hop, από τον ίδιο καταπιεσμένο κόσμο. Όπως και να’ χει, το γκράφιτι – και το κίνημα της street art, εν γένει – δίχαζε και διχάζει ακόμα μεγάλη μερίδα κόσμου, αφού για κάποιους είναι απλά βανδαλισμός δημοσίων κτιρίων ενώ για πολλούς είναι μια μορφή σύγχρονης τέχνης. Στον Όμιλό μας θα προσπαθήσουμε να δώσουμε μια απάντηση σ’ αυτό το ερώτημα κάνοντας μια αναδρομή στις διάφορες μορφές της street art μέσα στους αιώνες και καταλήγοντας στο σήμερα και τη θέση του graffiti στον σύγχρονο κόσμο. Δε θα αρκεστούμε, όμως, μόνο στην «ιστορία». Θα μάθουμε για τα είδη και τους κανόνες του graffiti, τις κατηγορίες και τον εξοπλισμό των graffiti artists. Θα δούμε μερικά από τα πιο εντυπωσιακά graffiti της Αθήνας αλλά και άλλων μεγαλουπόλεων του κόσμου. Θα ξεχυθούμε στην πόλη και θα φωτογραφήσουμε τα graffiti που μας αρέσουν και μας εντυπωσιάζουν. Τέλος, θα μυηθούμε στην τέχνη του graffiti από ειδικούς του είδους και θα προσπαθήσουμε να «ζωντανέψουμε» με χρώμα και φαντασία τους τοίχους και του δικού μας σχολείου. Ο Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές Β’ και Γ’ Γυμνασίου.
Υπεύθυνη Καθηγήτρια : Αντωνία Καραλιά

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ