9. ΌΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ

ΗΜΕΡΑ

Οι μαθητές μέσω της συμμετοχής τους στον Όμιλο Ρητορικής θα γνωρίσουν την τεχνική της ομιλίας ενώπιον κοινού και της πειθούς προς το ακροατήριο.

Όλοι αναγνωρίζουμε τις δυσκολίες της προφορικής συζήτησης, είτε είμαστε θαρρετοί είτε συνεσταλμένοι. Επιδίωξη είναι οι μαθητές να βελτιώσουν την ικανότητά τους στην παρουσίαση ενός θέματος και να νιώσουν αυτοπεποίθηση, καθώς θα μιλούν εμπρός σε κοινό. Όπως και το σχολ. έτος 2021-22, θα συμμετάσχουν στους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης περιφέρειας Πελοποννήσου που διεξάγονται τα τελευταία χρόνια στην Καλαμάτα. Ορθή εκφορά λόγου, αυτοκυριαρχία, ευελιξία, επινοητικότητα και προβλεψιμότητα αναμένονται από τους μαθητές στα πλαίσια των Διττών Λόγων κατά τους Αγώνες. Ηθοποιία, στάση σώματος, αυτοκυριαρχία και επινοητικότητα επιδιώκονται εξάλλου στα ατομικά Αγωνίσματα (Προτρεπτικός λόγοςΑυθόρμητος ΛόγοςΝοηματική Ανάγνωση).

Επειδή πρέπει να είμαστε επιδέξιοι όχι μόνο στον γραπτό αλλά και στον προφορικό λόγο, περιμένουμε και εφέτος τη συμμετοχή των νέων μας φίλων!

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ