12. ΟΜΙΛΟΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ

ΗΜΕΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΟΥ: «ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : ΔΡΟΓΚΑΡΗ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΠΕ
80 Ημέρα διεξαγωγής: Τρίτη Ώρα διεξαγωγής:13:20 μ.μ. – 14:45 μ.μ.
Τόπος διεξαγωγής: 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας
Τάξεις που απευθύνεται ο όμιλος: Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου

Το τραγούδι είναι έκφραση. Είναι μνήμη, είναι συγκίνηση.
Όπως και πέρυσι έτσι κι εφέτος, δεύτερη χρονιά λειτουργίας του Ομίλου, σκοπός είναι:
• Να καλλιεργήσουν οι μαθητές τη μουσική τους αντίληψη (αναγνώριση συχνότητας φθόγγων, καλλιέργεια ρυθμού, πολυφωνία)
• Να αναπτύξουν στοιχεία της προσωπικότητάς τους όπως κοινωνικότητα, τόλμη να εκτεθούν σε κοινό, συνεργασία, αλληλεγγύη, υπευθυνότητα, αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση.
• Να ανακαλύψουν τραγούδια από ποικίλες εποχές, χώρες και πολιτισμούς, σε διαφορετικά ύφη και σε διάφορες γλώσσες καθώς και σπουδαίους δημιουργούς, σημερινούς και παλαιότερους, Έλληνες και ξένους.
• Να πλαισιώσουν σχολικές εορτές και εκδηλώσεις.
Οι μαθητές θα συνεργαστούν με τους συμμαθητές τους προκειμένου:
 Να ερευνήσουν και να μοιραστούν πληροφορίες.
 Να οργανώσουν μία εκδήλωση της οποίας θα είναι πρωταγωνιστές αλλά και υπεύθυνοι.
 Να σταθούν με θάρρος απέναντι στο κοινό, υποστηρίζοντας ο ένας τον άλλον και να «ζωντανέψουν» τα τραγούδια με την ερμηνεία τους.
 Τέλος, εάν το επιθυμούν, να «ζωντανέψουν» ένα τραγούδι μέσα από το χορό…
 … ή και μέσα από τη ζωγραφική ή θεατρική απεικόνιση.
Η χορωδία θα καταρτιστεί από μαθητές των τριών τάξεων, Α΄, Β΄ και Γ΄.
Επειδή η φωνή των μαθητών ακόμη εξελίσσεται, δεν θα υπάρξουν αυστηρά κριτήρια επιλογής ως προς τα φωνητικά προσόντα.
Απαραίτητα όμως προσόντα θα είναι: Η αγάπη για τη μουσική, η υπομονή και η επιμονή (γιατί το χορωδιακό τραγούδι, όπως κάθε τι που αξίζει, χρειάζεται εξάσκηση) και η περιέργεια για καινούρια πράγματα.
Ενδεικτικά η χορωδία φιλοδοξεί να ασχοληθεί με:
• Παραδοσιακά τραγούδια, Ελληνικά και ξένα.
• Θρησκευτικά ( κλασικά, spirituals, ελληνορθόδοξους ύμνους)
• Έργα σύγχρονων δημιουργών, ελλήνων και ξένων
• Την θεατρική παρουσίαση παραμυθιού
Τα τραγούδια μας θα πλαισιώσουν γιορτές και εκδηλώσεις του Σχολείου, μπορεί όμως και να εκπλήξουμε το Σχολείο με μια δική μας, ανεξάρτητη εκδήλωση.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ