Όμιλος ΜΜΕ (Δημοσιογραφίας)

Σχολικό Έτος 2023-2024

Όμιλος ΜΜΕ (Δημοσιογραφίας)

Θεματολογία: Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης / Επικοινωνίας

Τίτλος μαθημάτων: «Ας γίνουμε μικροί δημοσιογράφοι»

Ημέρα και ώρα διεξαγωγής: Κάθε Τρίτη ή Παρασκευή 13.15-14.45

Στον όμιλό μας θα μελετήσουμε πρώτα την ιστορία του γραπτού τύπου στην Ελλάδα και μάλιστα στην Καλαμάτα, όπου εκδόθηκε η πρώτη εφημερίδα μετά την έκρηξη της επανάστασης του 1821. Παράλληλα, θα έρθουμε σε επαφή με τις διάφορες μορφές δημοσιογραφίας (εφημερίδα, περιοδικά, ραδιόφωνο κλπ.), και θα μάθουμε να συντάσσουμε και να διορθώνουμε δημοσιογραφικά κείμενα για δημοσίευση. Θα επισκεφτούμε χώρους ασκούμενης δημοσιογραφίας (εφημερίδα, ραδιόφωνο) και θα μάθουμε να παίρνουμε ή/και να δίνουμε συνεντεύξεις. Θα μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα fake news από τις πραγματικές ειδήσεις και να γράφουμε κείμενα με αντικειμενικό τρόπο. Σκοπεύουμε επίσης να εκδώσουμε τη δική μας εφημερίδα ή περιοδικό και να δημιουργήσουμε ένα ενημερωτικό ή διαφημιστικό σποτάκι για το σχολείο μας. Θα προσπαθήσουμε τέλος να μεταφράσουμε κάποια κείμενα στην αγγλική γλώσσα και να δημιουργήσουμε δίγλωσσες λεζάντες.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ