Όμιλος Ιστορίας Σχολικό Έτος 2023-2024

Όμιλος Ιστορίας Σχολικό Έτος 2023-2024

7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας

Θεματολογία:

Τίτλος μαθημάτων: Η Καλαμάτα στην Κατοχή: Ας φτιάξουμε ιστορικό Άλμπουμ και Ιστορικό Ντοοκιμαντέρ για την πόλη μας.

Ημέρα και ώρα διεξαγωγής: Τρίτη 13.20-14.45, 13.30-15.30

Πώς ζούσαν οι παππούδες μας στην Κατοχή; Πώς ήταν η πόλη την περίοδο της Ιταλικής και της Γερμανικής Κατοχής; Πώς ήταν η πόλη μας το 1940-1944; Θα μάθουμε τα πάντα για αυτή την περίοδο, θα δούμε το φωτογραφικό υλικό, θα ακούσουμε ανθρώπους που έζησαν ή ερεύνησαν την περίοδο αυτή.

Και μετά θα αρχίσουμε να φτιάχνουμε το δικό μας έργο: θα δημιουργήσουμε ένα ιστορικό φωτογραφικό άλμπουμ με τις λεζάντες μας και θα συνθέσουμε το δικό μας ιστορικό ντοκιμαντέρ για την Καλαμάτα της Κατοχής. Θα δείξουμε το υλικό μας και θα αισθανθούμε ιστορικοί, σεναριογράφοι, σκηνοθέτες, δηλαδή δημιουργοί!

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ