ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
28_10_2022

ΗΜΕΡΑ

Με διακρίσεις και επαίνους για τους μαθητές/τριες του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας, πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Οι μαθητές παρακολούθησαν την γιορτή και ένωσαν τις φωνές τους για να δώσουν φόρο τιμής στο «ΟΧΙ» του 1940.

Έμαθαν ότι η Επέτειος του «ΟΧΙ» μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Έλληνα Δικτάτορα που έφερε τίτλο του Πρωθυπουργού Ιωάννη Μεταξά. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940. Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε να εορτάζεται στην Ελλάδα και την Κύπρο κάθε χρόνο ως επίσημη εθνική εορτή και αργία. Επίσης, η επέτειος του  «ΌΧΙ» γιορτάζεται και από ελληνικές κοινότητες σε πολλές χώρες του κόσμου.

Υπεύθυνες καθηγήτριες της γιορτής για την 28η Οκτωβρίου ήταν οι καθηγήτριες:

• Κα Κοντογόνη Παναγιώτα
  • Κα Κωτσιάκη Μαρία
  • Υπεύθυνη χορωδίας : κα Δρογκάρη Αντωνία

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου οι μαθητές του σχολείου μας κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο των Πεσόντων.

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου οι μαθητές μας συμμετείχαν στις εκδηλώσεις και την παρέλαση σύμφωνα με το Πρόγραμμα της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: κος Κακαλέτρης Νικόλαος

Οι ήρωες του ‘40!

Αγαπητοί μας ήρωες,

Δεν ζηλεύουμε τίποτα άλλο απ’ εκείνο το πρωινό

του Οκτώβρη του ‘40,παρά το χαμόγελο στα χείλη σας!

Πως καταφέρατε να διατηρήσετε την χαρά, ενώ χάνατε τα πάντα;

Πως καταφέρατε και σκιρτούσε η καρδιά σας, ενώ φεύγατε για πόλεμο;

Πως καταφέρατε να παραμένατε φωτεινοί, ενώ

όλα δίπλα σας ήταν μαύρα;

Πόσo θέλουμε να έχουμε και εμείς αυτό το χαμόγελο,

όταν όλα φαίνονται

ανέφικτα,