ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
IMG_20221208_093724 (3)

ΗΜΕΡΑ

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ενημέρωση για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο από στελέχη της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Καλαμάτας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄και Γ΄Γυμνασίου παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την παρουσίαση του κ. Παυλόπουλου, που στόχο είχε την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και την προστασία τους σε θέματα που αφορούν τη χρήση του διαδικτύου. Έγινε αναφορά στην εξέλιξη του διαδικτύου, τα κοινωνικά δίκτυα καθώς και στις παγίδες του διαδικτύου όπως το Grooming (Διαδικτυακή Αποπλάνηση) και το Sexting (ανταλλαγή σεξουαλικών μηνυμάτων ή γυμνών φωτογραφιών µέσω διαδικτύου ή µέσω κινητών τηλεφώνων). Οι μαθητές/ τριες είχαν τη δυνατότητα να θέσουν τα ερωτήματα τους και να λύσουν τις απορίες τους.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων». Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ