ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΘΑΛΗΣ»
IMG_20211105_120305 (1)

ΗΜΕΡΑ

Σήμερα 5-11-2021, διεξήχθη στο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας με επιτυχία ο 82ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά « Ο ΘΑΛΗΣ», για το σχολικό έτος 2021-2022, τον οποίο διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία

Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών μας στο Διαγωνισμό ενθαρρύνθηκε και υποστηρίχτηκε από το σχολείο μας.

Λάβαμε υπόψη τη σημασία της εξοικείωσης σε συνθήκες εξετάσεων σε συνδυασμό με τη χαρά της ταυτόχρονης συμμετοχής σε Πανελλαδικό επίπεδο, την καλλιέργεια της ευγενούς άμιλλας, την αναζήτηση της λύσης σε πρωτότυπα θέματα, τα εχέγγυα της έγκυρης και έγκαιρης υποστήριξης από τους Μαθηματικούς του σχολείου μας με πείρα, γνώση και μεράκι, την προσπάθεια κάλυψης κενών από προηγούμενες τάξεις που ήδη απέδωσε καρπούς σε όλες τις τάξεις αλλά και την ανάδειξη των ταλέντων με συνακόλουθη τιμητική εκπροσώπηση της Χώρας μας σε Διεθνείς Διαγωνισμούς, αντιμετωπίσαμε τη συμμετοχή όχι απλά ως δυνατότητα αλλά σαν ευκαιρία!

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τους Μαθηματικούς του σχολείου μας κα Σταυρούλα Μέντη και κο Σμέρλα Κωνσταντίνο, οι οποίοι  υποστήριξαν έμπρακτα τις προσπάθειες των παιδιών.

Ανοίξαμε ένα παράθυρο στο μέλλον τους, ένα παράθυρο σε ένα καλύτερο κόσμο που θα σχεδιάσουν τα μυαλά του μέλλοντος με Μαθηματική ακρίβεια!!!

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ