live streaming εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε στη «Γνωριμία με τα ξύλινα πνευστά όργανα, της Συμφωνικής Ορχήστρας».
Τι είπαν οι μαθητές της Α΄τάξης για την παρακολούθηση της συναυλίας_

ΗΜΕΡΑ

Οι μαθητές της Α΄ Τάξης του Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν συναυλία με την  Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, την Πέμπτη 10 Μαρτίου, ώρα 11:15-12:00. Πώς τους φάνηκε η εμπειρία αυτή; Να τους δώσουμε το λόγο!!!!

Τι είναι η μουσική για εσένα;

Για εμένα η μουσική είναι ένα ταξίδι μακρινό το οποίο έχει για αμάξι τις μελωδίες, για οδηγό τη φαντασία και για αποσκευές όλα τα συναισθήματα. Είναι απίστευτο ότι μπορείς να ταξιδέψεις σε όλο τον κόσμο με μια νότα, ότι μπορείς να νιώσεις όλα τα συναισθήματα μόνο με ένα ρεφρέν.

Οι εντυπώσεις μου για την συναυλία

Η συναυλία μου άρεσε πολύ γιατί ο σκοπός της συναυλίας ήταν να μας δείξει κάποιους πίνακες και η ορχήστρα να παίξει μουσική που να ταιριάζει με τον πίνακα και μέσω της μουσικής να μας ταξιδέψει σε εκείνο το τοπίο.

Εγώ πιστεύω ότι η συναυλία πέτυχε τον σκοπό της και για αυτό μου άρεσε πολύ.

Πόταρης Παναγιώτης

Η συναυλία αυτή ήταν κάτι πρωτόγνωρο για εμένα γιατί δεν είχα παρακολουθήσει ξανά κάτι παρόμοιο. Αυτή η συναυλία ήταν πολύ ωραία και διαφορετική, σε ταξίδευε και σε έκανε να φανταστείς και από τις υπέροχες μελωδίες και από αυτά που μας έλεγε η κυρία πριν ξεκινήσει το κάθε κομμάτι, ότι είσαι κάπου αλλού, κάπου μαγικά.

Ιωάννα Μάλαμα

Η συναυλία που είδαμε ήταν πολύ ενδιαφέρουσα με τα διάφορα τραγούδια που έπαιζαν. Μου δημιούργησαν ακριβώς την εικόνα που ήθελαν. Ο συγχρονισμός τους ήταν τέλειος. Μας έκανε να αισθανόμαστε όμορφα. Ο μαέστρος ήταν πολύ καλός στις κινήσεις που έκανε με τα χέρια του και ήταν επίσης ξεκάθαρες. Ήταν δύσκολο για όλους που είχαν τα όργανα και έπαιζαν να τα κάνουν τόσο καλά και γρήγορα σε διάφορα σημεία. Έπαιζαν ενδιαφέρουσες μουσικές τις οποίες μπορεί να τις είχαμε ακούσει, για παράδειγμα σε παιδικά. Το συμπέρασμα που βγάζουμε είναι ότι μας δημιουργεί υπέροχα συναισθήματα διότι είναι πολύ καλοί στο να παίζουν κάποιο μουσικό όργανο και ο μαέστρος στο να κάνει σωστές και ξεκάθαρες κινήσεις.

Τσίμα Άνζτελα

Εντυπώσεις από την συναυλία

Η συναυλία που είδαμε και ακούσαμε μας ταξίδευε σε έναν κόσμο γεμάτο όμορφες εικόνες γεμάτες ζωντάνια και χρώμα. Το κάθε μουσικό όργανο έβγαζε ένα μοναδικό ήχο, άλλα όργανα είχαν μια μελαγχολία, ενθουσιασμό, χαρά, λύπη…

Όταν έκλεινες τα μάτια ονειρευόσουν την κάθε στιγμή. Σου έρχονταν όμορφες στιγμές στο μυαλό που σε ταξίδευαν και σε έκαναν να χαλαρώνεις.

Θα ήθελα να ξαναζήσω μια παρόμοια στιγμή στο μέλλον.

Μελίνα

Η μουσική παράσταση που είδα από το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης ήταν πολύ εντυπωσιακή. Τα χαρακτηριστικά που με εντυπωσίασαν περισσότερο ήταν η ξενάγηση στους πίνακες και η μουσική. Η μουσική ήταν έντονη αλλά και χαλαρή ταυτόχρονα. Έδειχναν με μελωδίες και λεπτομέρειες τις διάφορες σκηνές εμπνευσμένες από τους πίνακες. Με απλά λόγια η μουσική που παιζόταν σε έκανε να καταλάβεις με κάποιον περίεργο τρόπο τι θέλουν να σου δείξουν οι πίνακες. Το όργανο που μου άρεσε περισσότερο από όλα ήταν το βιολί.

Ε.Ν

Οι εντυπώσεις για αυτή τη συναυλία είναι οι εξής: Αρχικά μου άρεσε ότι ήταν ζωντανή και αληθινή, δηλαδή αυτό που περιέγραφε η παρουσιάστρια, αυτό βλέπαμε κιόλας.

Κατερίνα Σπανού

Η παράσταση που παρακολουθήσαμε είχε βαθύ νόημα, δεν ήταν απλή μουσική, και μου άρεσε πολύ αυτό. Κάθε νότα ήταν μια εικόνα αποτυπωμένη με την μουσική. Ήταν όλοι επαγγελματίες, δηλαδή έπαιζαν πολύ ωραία τη μουσική χωρίς κανένα απολύτως λάθος. Εμένα δεν μου αρέσει η κλασική μουσική αλλά αυτή την μουσική παράσταση θα την παρακολουθούσα ξανά.

Σάκκοις Γιώργος (;)

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ