ΚΙ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ

ΗΜΕΡΑ

Το Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας συμμετείχε και φέτος στο πρόγραμμα ΚΙ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ και έλαβε μέρος στο μαθητικό Φεστιβάλ με τίτλο “ΓΕΦΥΡΕΣ ΧΤΙΖΟΥΜΕ”  με 14 Σχολεία,39 εκπαιδευτικούς,345 μαθητές και μαθήτριες!  Το Φεστιβάλ εξακτίνωσε τις εκδηλώσεις του στις εξής τοποθεσίες : 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας – Πάρκο ΟΣΕ – Πάρκο Λιμενικού – 24ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας, την  Τετάρτη 11 Μαΐου 2022, ώρες  10.15 – 12.45. Το πρόγραμμα «Κι αν ήσουν εσύ;» υλοποιείται από το 2015 με τη συνεργασία του Πανελληνίου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και της Ύπατης  Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα. Είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και πιστοποιημένο από τον Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση. Οι θεματικές του περιλαμβάνουν Ανθρώπινα Δικαιώματα – προσφυγικό – διαφορετικότητα – ρατσισμό. Οι μαθητές μας επιδιώκουν την ενσυναίσθηση και την αποδοχή και ονειρεύονται μια κοινωνία ειρηνική, βασισμένη στην ενότητα και το σεβασμό.   Το σχολείο μας συμμετέχει σε αυτό από το 2017. Φέτος δύο μαθητές μας από το Γ1, ο Κωνσταντίνος Βρυώνης και η Σταυρούλα Κλαμπατσέα συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό σεμινάριο για Graffiti από το γνωστό street artist Σκιτσοφρενή και ζωγράφισαν μια παράσταση με θέμα το ρατσισμό και μάλιστα το φυλετικό (black lives matter),με μεγάλη επιτυχία. Επίσης το Γ2 συμμετείχε με Θεατρικό Δρώμενο. Οι μαθητές έγραψαν με δικά τους λόγια το πρώτο Στάσιμο από την Ελένη του Ευριπίδη και στη συνέχεια το απήγγειλαν όλοι μαζί με σκηνοθετημένη κίνηση και συντονισμένη φωνή. Οι  εκπαιδευτικοί που ανέλαβαν  το πρόγραμμα και τη συμμετοχή μας στο Φεστιβάλ ήταν η κ Δρογκάρη Αντωνία και η κ Τζανετάκη Δήμητρα η οποία σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση υποστηρίζει την ομάδα των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν από το Νομό μας και συντονίζει την οργάνωση του Φεστιβάλ.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ