ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
IMG_20211223_095849

ΗΜΕΡΑ

Την 23η Δεκεμβρίου 2021, Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας, πραγματοποίησε την καθιερωμένη      εκδήλωσή του, εν όψει της εορτής των Χριστουγέννων.

Μεταφέραμε  τη φετινή μας εκδήλωση στο χώρο του Ιερού μας Ναού, Αγίων  Κωνσταντίνου και Ελένης, για να δώσουμε μια πιο πνευματική διάσταση στην εκδήλωσή μας.

Πραγματοποιήθηκε λοιπόν η εκδήλωση αυτή, κατόπιν έγκρισης της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, και με τη βοήθεια του ιερέα του Ναού πατέρα Γεώργιου, ο οποίος πάντοτε στέκεται αρωγός σε κάθε προσπάθειά μας, ώστε οι  μαθητές/τριες να έχουν επαφή με την λειτουργική ζωή της εκκλησίας μας.

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι θεολόγοι του σχολείου μας: ο Αρχιμανδρίτης. Ιάκωβος Κανάκης Πρωτοσύγγελος της Ιεράς Μητροπόλεως Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως και η θεολόγος κα. Τσιάγκρα Σταυρούλα.

Την πρωινή θεία λειτουργία τέλεσαν ο πατέρας Ιάκωβος και ο πατέρας  Γεώργιος.

Οι μαθητές/ τριες του ομίλου των θρησκευτικών με θέμα: « Χτίζοντας σχέση με το Θεό και τους ανθρώπους», συμμετείχαν ψάλλοντας με επιτυχία το απολυτίκιο: «Η Παρθένος σήμερον τον Προαιώνιον λόγον..» και απαγγέλοντας το Σύμβολο της Πίστεως (Πιστεύω)  καθώς και το «Πάτερ ημών».

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες μας παρακολούθησαν τη θεολογική ανάλυση της Βυζαντινής Εικόνας της Γεννήσεως από τον πατέρα Ιάκωβο Κανάκη, Εκπαιδευτικό του Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας και ακολούθως ο όμιλος της κα. Τσιάγκρα συνέχισε με δογματική ανάλυση του Απολυτίκιου του Ρωμανού του Μελωδού: «Η Παρθένος σήμερα τον Υπερούσιον τίκτει…» το οποίο και έψαλαν.

Το αφιέρωμα αυτό ολοκληρώθηκε με παραδοσιακά κάλαντα τα οποία  τραγούδησαν οι μαθητές.

Προϋπόθεση ήταν η αυστηρή τήρηση των κανόνων, εφαρμόζοντας  τα μέτρα πρόληψης για την αντιμετώπιση διασποράς του κορονοϊού SARS-CoV-2

Την επιτυχημένη εκδήλωση έκλεισε η Διευθύντρια του σχολείου μας κα Νικητοπούλου Μαρία, απευθύνοντας    Χριστουγεννιάτικες ευχές σε όλους.

Ευχόμαστε σε όλους Καλές Γιορτές!!!

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ