ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ – ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ!!!
simple-anakinosi-EOM-870x490

ΗΜΕΡΑ

Ενημέρωση από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων.

Εισηγήτρια η κα Μενουδάκου Γιούλη

Γνωρίζοντας ότι στην Ελλάδα ο αριθμός των δοτών οργάνων είναι πολύ μικρός και δεδομένου ότι η πατρίδα μας βρίσκεται στην τελευταία θέση στην Ευρώπη και στις δέκα τελευταίες χώρες του Δυτικού κόσμου, καθώς η φροντίδα της υγείας και η δωρεά οργάνων γίνονται μέρος της Δημόσιας εκπαίδευσης, θεωρήσαμε απαραίτητο να ενημερώσουμε τη μαθητική κοινότητα του σχολείου μας για το συγκεκριμένο θέμα.

Στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης, ενημέρωσης με στόχο στο μέλλον, όλο και περισσότερες γενιές να έχουν εξοικειωθεί με την έννοια της δωρεάς οργάνων, το στέλεχος του Ε.Ο.Μ, κα Μενουδάκου Γιούλη, μας ενημέρωσε και μετέφερε στους μαθητές του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας, το μήνυμα της δωρεάς οργάνων και της μεταμόσχευσης, προγραμματίζοντας μια διαδικτυακή παρουσίαση εντός σχολικού ωραρίου.

Οι μαθήτριες και μαθητές της Α’ Γυμνασίου εντυπωσιάστηκαν από το θέμα και στο τέλος της παρουσίασης έθεσαν τα ερωτήματα τους.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ