ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΗΜΕΡΑ

Διαγωνισμός Ορθογραφίας

Το Πειραματικό Γυμνάσιο θα λάβει μέρος στο διαγωνισμό Ορθογραφίας και Γλώσσας των Γυμνασίων Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Οι μαθητές των α’, β΄ και γ’ γυμνασίου του σχολείου μας μπορούν να λάβουν μέρος και να συμμετέχουν στην προετοιμασία για τον διαγωνισμό. Σύμφωνα με τον περσινό 1ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας και Γλώσσας, ο οποίος έλαβε χώρα αρχές Φλεβάρη, αναμένεται να πραγματοποιηθεί την αντίστοιχη περίοδο.

Ήδη για τον διαγωνισμό έχουν δηλώσει από την Α’ γυμνασίου 9 μαθητές και από τη Β’ γυμνασίου 5 και αναμένουμε και τους υπόλοιπους…

Η συμμετοχή σε κάθε διαγωνισμό έχει πολλαπλά οφέλη. Στον συγκεκριμένο εκτός από τα προφανή της βελτίωσης της ορθογραφίας, τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου τους και την κατανόηση της ετυμολογίας των νέων ελληνικών, οι μαθητές μέσα από το ταξίδι της προετοιμασίας θα έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τον γραπτό και προφορικό τους λόγο.

Οι μαθητές που θα συμμετέχουν στον διαγωνισμό εκτός από τα δώρα και τα βραβεία που θα ανακοινωθούν από τους διοργανωτές, θα έχουν και αναμνηστικά έπαθλα από το σχολείο μας.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ