«Γνωρίζω τις Βυζαντινές τοιχογραφίες του Μυστρά».
IMG_20211215_105519_1

ΗΜΕΡΑ

Γ Ν Ω Ρ Ι Σ Α Μ Ε Τ Ι Σ Β Υ Ζ Α Ν Τ Ι Ν Ε Σ

Τ Ο Ι Χ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Ε Σ   Τ Ο Υ   Μ Υ Σ Τ Ρ Α

Μ Ε Σ Α  Α Π Ο  Τ Ο  Ε Κ Π Α Ι Δ Ε Υ Τ Ι Κ Ο  Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α  Ι ΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΑΡΤΗΣ

Την Τετάρτη στις 15 Δεκεμβρίου η Β΄ Τάξη  του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργάνωσε η Ιερά Μητρόπολη Μονεμβασίας και Σπάρτης με τίτλο «Γνωρίζω τις Βυζαντινές τοιχογραφίες του Μυστρά». Το πρόγραμμα αυτό είναι σχεδιασμένο ώστε να φέρει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε επαφή με το Βυζαντινό Μυστρά και την εικονογραφική τέχνη της Παλαιολόγειας Αναγέννησης. Μας παρείχε πλήθος πληροφοριών για τις τοιχογραφίες των Ναών και ενέπλεξε δημιουργικά τους μαθητές και τις μαθήτριες μας σε δραματοποίηση, κατασκευή, πάζλ, σταυρόλεξα, ερωταποκρίσεις κ.ά. Στόχος μας είναι να συνεχιστεί και με άλλα τμήματα του σχολείου μας ώστε περισσότεροι μαθητές να κάνουν αυτό το υπέροχο ταξίδι στο χρόνο, στον καιρό των Παλαιολόγων τότε που γραφόταν η ιστορία του Βυζαντινού Μυστρά.

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ