ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
Χριστουγεννιάτικη κάρτα 7ο Π.Γ.Καλαμάτας

ΗΜΕΡΑ

Σήμερα Παρασκευή 23/12/ 2022 το σχολείο μας επισκέφθηκε τον ενοριακό μας ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης όπου παρακολούθησε την ακολουθία των μεγάλων Βασιλικών Ωρών των Χριστουγέννων. Κατά την επιστροφή μας στο σχολείο ο όμιλος των Θρησκευτικών σε συνεργασία με τον όμιλο της Πληροφορικής, οργάνωσαν μία πολύ όμορφη γιορτή για να αποχαιρετήσουμε μαθητές και καθηγητές και να τους ευχηθούμε:”Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά”.  Στη συνέχεια οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Β1 έψαλλαν την πρώτη και την ενάτη ωδή των καταβασιών των Χριστουγέννων και τα κάλαντα Χριστουγέννων Σμύρνης. Ο Όμιλος της Πληροφορικής μας είχε ετοιμάσει μία ευχάριστη έκπληξη με ένα Ψηφιακό Ημερολόγιο Αντίστροφης Μέτρησης Χριστουγέννων γεμάτο κάλαντα και εκπλήξεις που είχαν επιμεληθεί τα παιδιά (Δείτε εδώ). Στη συνέχεια οι μαθητές του ομίλου των Θρησκευτικών με ένα μικρό θεατρικό αναζήτησαν “Τι είναι τα αληθινά Χριστούγεννα” και μας έψαλλαν το Κοντάκιο των Χριστουγέννων: “Η Παρθένος σήμερον…” και τα προσόμοια Ρωμανού του Μελωδού:  “Αι Αγγελικαί προπορεύεσθε δυνάμεις…”. Οι πιο όμορφες στιγμές μας όμως ήταν όταν οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου μας, χόρεψαν με την καθοδήγηση της κυρίας Ρούλας Πουλάκου και του πολιτιστικού Συλλόγου Λαιΐκων Χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Ευχόμαστε σε όλους: καθηγητές, μαθητές, γονείς και βοηθητικό προσωπικό του σχολείου μας “Καλές γιορτές και Ευτυχισμένο το νέο έτος”.

Ο Χριστός γεννιέται μέσα σε μια καταιγίδα, που μαίνεται γύρω Του. Και Τού προσφέρουν γενέθλιο δώρο : Οι άστεγοι το σπήλαιο. Οι πένητες τη φάτνη. Ο Ηρώδης την απειλή. Οι χειροδύναμοι τη σφαγή τών νηπίων.  Πίσω όμως από τα τελευταία νέφη τής καταιγίδας λαμπυρίζει ένα ουράνιο τόξο. Και αυτό είναι το δώρο το δικό Του σ’ εμάς!
 Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλους!

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ