ΑΓΙΑΣΜΟΣ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

ΗΜΕΡΑ

Η χρονιά στο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας ξεκίνησε με τον ουσιαστικό και καθιερωμένο Αγιασμό. Παραθέτουμε την ομιλία της Κας Διευθύντριας όπως και υλικό. Καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη!

Σεβασμιώτατε, Πανοσιολογιότατε

Κύριοι βουλευτές

Κύριε εκπρόσωπε του Δημάρχου,

Κύριοι συνάδελφοι

Αγαπητά μου παιδιά

Σήμερα είναι μια σπουδαία  ημέρα για όλους μας.

Ξεκινά μια νέα σχολική χρονιά, ένα ακόμα ταξίδι στο θαυμαστό κόσμο της γνώσης. Ένα ταξίδι που στο τέλος του μας κάνει όλους μας  καλύτερους ανθρώπους ενώ ταυτόχρονα μας οπλίζει με τα εφόδια για μια καλύτερη ζωή.

Εμείς οι  εκπαιδευτικοί, δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να ικανοποιήσουμε τις προσδοκίες όλων για ένα νέο σχολείο της μάθησης, του πειραματισμού, της συμμετοχής και της ομαδικής δημιουργίας. Ενός σχολείου που θα κάνει χαρούμενα τα παιδιά, δημιουργικούς τους εκπαιδευτικούς, ικανοποιημένους τους γονείς.

Κύριοι Βουλευτές, Κύριε δήμαρχε, ευχαριστούμε για την μέχρι τώρα βοήθεια.

Το σχολείο μας συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου.

Η συνεργασία αυτή μάς ενθαρρύνει να ανανεώσουμε, να εφαρμόσουμε και να αξιολογήσουμε, προς όφελος των μαθητών, τις εκπαιδευτικές μας ιδέες.

Αγαπητοί γονείς θέλω να γνωρίζετε ότι είμαι στη διάθεσή σας, για κάθε ζήτημα που σας απασχολεί, για και κάθε μικρό ή μεγάλο πρόβλημα, για κάθε  παρατήρησή σας.

Πεποίθηση μου είναι ότι μόνο μέσα από τη συνεργασία μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να κατακτήσουν τον κόσμο της γνώσης και το κυριότερο να γίνουν ευτυχισμένοι άνθρωποι.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες συνεχίστε να είστε οι στυλοβάτες των προσπαθειών και της εξέλιξης των παιδιών σας.

Το σχολείο μας επέλεξε να ξεκινήσει την καινούργια σχολική χρονιά ευλογημένα,
παρακολουθώντας και συμμετέχοντας στη θεία λειτουργία της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού
στον ενοριακό μας ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Οι μαθητές μας με κατάνυξη και προσοχή παρακολούθησαν στο τέλος της θείας λειτουργίας
την τελετή της υψώσεως που τελέστηκε από τους εφημέριους του ναού και με ιδιαίτερη
συγκίνηση προσκύνησαν μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους το σταυρό του Χριστού
μας.