E-TWINNING: STEM IN A GREENHOUSE
etwinning

ΗΜΕΡΑ

Το σχολείο μας για άλλη μια φορά συμμετείχε στο πρόγραμμα eΤwinning συνεργαζόμενο με άλλα σχολεία για την υλοποίηση του έργου: STEM in a Greenhouse τη σχολική χρονιά 2022- 2023.

Φέτος οι μαθητές δημιούργησαν ένα θερμοκήπιο υδροπονικής καλλιέργειας  για φρούτα και λαχανικά, του οποίου οι λειτουργίες θερμοκρασίας, υγρασίας, έντασης φωτισμού ποιότητας και ποσότητας  θρεπτικού διαλύματος, ελέγχονταν με το μικροεπεξεργαστή Arduino και με κατάλληλους αισθητήρες.

Για την δημιουργία του θερμοκηπίου μας οι μαθητές συνεργάστηκαν ομαδικά και συνέβαλλαν στο σχεδιασμό και την κατασκευή του και ενθουσιάστηκαν με την γρήγορη ανάπτυξη των φυτών υπό ελεγχόμενες συνθήκες καλλιέργειας.

Εικόνα 1: Πρώτη Συγκομιδή

Παράλληλα εξοικειώθηκαν με τη χρήση του μικροεπεξεργαστή Arduino και τις δυνατότητες του να συνδυαστεί με μια μεγάλη γκάμα αισθητήρων για τον έλεγχο διαφόρων συσκευών όπως ανεμιστήρων αντλιών, φώτων κλπ

Επιπλέον συνεργάστηκαν και επικοινώνησαν με άλλους μαθητές από σχολειά της Ελλάδας και του εξωτερικού όπως το 2ο Γυμνάσιο Περιστερίου, το Atışalanı Anadolu Lisesi, το Colegiul de Industrie Alimentara “Elena Doamna”, το Galati, Liceul Moldo-Finlandez, το 6ο Γυμνάσιο Βέροιας, το Γυμνάσιο Δομβραίνας, Nevşehir Atatürk Ortaokulu και το 2ο Γυμνάσιο Ηλιουπόλεως (Δελμούζειο)

Εικόνα 2: Πρώτη Συγκομιδή

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν μαθητές από την Α΄, τη Β΄, και Γ΄ τάξη του Γυμνασίου  μοιρασμένοι σε ομάδες:

• Οι Επιστήμονες: Οι μαθητές μελέτησαν τις απαιτήσεις σε θρεπτικά συστατικά των φυτών και στη συνέχεια αποφάσισαν τη σύσταση του κατάλληλου θρεπτικού διαλύματος.
  • Οι Κηπουροί: Οι μαθητές ήταν υπεύθυνοι για την καλλιέργεια και τη φροντίδα των φρούτων και των λαχανικών.
  • Οι Κατασκευαστές: Οι μαθητές κατασκεύασαν το θερμοκήπιο τους.
  • Οι Καλλιτέχνες: Οι μαθητές δημιούργησαν το λογότυπο του έργου.
  • Οι Σεφ: Οι μαθητές πρότειναν συνταγές με τα παραγόμενα φρούτα και λαχανικά που καλλιέργησαν.
  • Οι Προγραμματιστές: Οι μαθητές ήταν υπεύθυνοι για την συνδεσμολογία και τον τον προγραμματισμό του μικροεπεξεργαστή Arduino για τη σωστή ανάπτυξη των φυτών στο θερμοκήπιο.

Εικόνα 3: Δεύτερη Καλλιέργεια

Στο  ακόλουθο padlet μπορείτε να δείτε αναρτήσεις των συμμετεχόντων από την πορεία του προγράμματος

Υπεύθυνος καθηγητής: Καραβλίδης Αλέξανδρος ΠΕ88.01,

Σχολικό έτος: 2022-2023