Εκπαιδευτικοί του Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας σε συνέδριο στο Παλέρμο
86151c3f294e5a3f062875500bdf1adf_XL (1)

ΗΜΕΡΑ

Στο Διεθνές Συνέδριο Δημιουργικής Γραφής που έγινε στο Παλέρμο 16-18 Σεπτεμβρίου συμμετείχαν οι φιλόλογοι του Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας Κυριακή Δίμιζα και Ελισάβετ Σπυροπούλου.

Οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν στο συνέδριο   ένα πρωτότυπο διδακτικό σενάριο στο μάθημα της λογοτεχνίας της Α’ γυμνασίου, το οποίο βασίζεται στα νέα Προγράμματα Σπουδών που εφαρμόστηκαν πιλοτικά στο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας την περασμένη σχολική χρονιά.

Στόχος ήταν να διευρυνθούν οι εμπειρίες των μαθητών και να αυξηθεί το ενδιαφέρον τους για τη λογοτεχνία και την ανάγνωση. Μέσα από τη δημιουργία ενός πραγματικού περιβάλλοντος μάθησης οι μαθητές παρήγαγαν υλικό που αποτέλεσε τον βασικό κορμό της επετειακής εκδήλωσης για το 1821. Οι δραστηριότητες των μαθητών ήταν πράξεις με νόημα αφού συνδέθηκαν με το περιβάλλον και τις εμπειρίες τους.

Στην παρουσίαση τους οι εκπαιδευτικοί επισήμαναν ότι “το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της δημιουργικής γραφής είναι η ικανότητα να εμπνέει τόσο τους διδάσκοντες όσο και τους διδασκόμενους και αυτό είναι κάτι που πραγματικά απουσιάζει από την εκπαίδευσή μας. Οι μαθητές, ασκούμενοι στη δημιουργική γραφή, ανακαλύπτουν τη χαρά της συγγραφής μέσα από τη διερεύνηση, την περιπέτεια, τον πειραματισμό και την ψυχαγωγία ενώ ταυτόχρονα εξοικειώνονται σταδιακά με τη γραπτή έκφραση και κυρίως με τη ρητορική του λογοτεχνικού κειμένου. Ως ερεθίσματα για την ενεργοποίηση της φαντασίας και των μηχανισμών της δημιουργικότητας χρησιμοποιήθηκαν ποικίλα λογοτεχνικά κείμενα, πεζά και ποιητικά, πίνακες ζωγραφικής και κόμικς.”

ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΝΕΑ